Udruženje građana Ternipe registrovano je na Svetski dan Roma, 8.aprila 2010. godine i od tada se bavi problemima Roma i Romkinja, a pre svega mladih. Cilj naše organizacije je integracija Roma i Romkinja u sve društvene tokove i obezbeđivanje boljih uslova života za romsku zajednicu.
Delatnosti i aktivnosti udruženja su: održavanje javnih tribina, okruglih stolova, seminara, radionica, edukacija iz svih oblasti; organizovanje i realizacija koncerata, predstava i performansa; volonterizam; rad sa mladima; rad sa Rokinjama; rad u medijima; humanitarne akcije; umrežavanje i saradnja sa drugim organizacijama.
‘’Ternipe’’ je udruženje iskusno u organizovanju seminara, radionica, tribina, javnih događaja, okruglih stolova. Organizacija deluje kroz edukacije, javna zagovaranja, lobiranja, savetovanja, terenski rad i direktno pružanje pomoći romskoj zajednici.
Ljudski resursi su jedna od najvažnijih vrednosti udruženja: deset obučenih vršnjačkih edukatorki i četiri vršnjačka edukatora za rad sa mladima u različitim oblastima (diskriminacija, timski rad, volonterizam, prevencija ranih brakova, prevencija trgovine ljudima, prevencija nasilja, rod i pol, forum teatar, radionice fotografije, tradicija i kultura Roma i druge teme značajne za romsku omladinu), dve sertifikovane facilitatorke za rad sa majkama i decom (rani razvoj deteta), terenski radnici, anketari, novinari, organizatori, administrator i koordinator Udruženja.
Na nacionalnom nivou smo članovi mreža: Anglunipe, Liga za dekadu Roma, Romska ženska mreža (koordinirajuća organizacija), Savez društava Roma republike Srbije, Nacionalna koalicija za sprečavanje dečijih brakova u Srbiji (koopresedavajuća organizacija), Asocijacija za seksualno i reproduktivno zdravlje, Eko mreža, Regionalni romski komitet, Pokret Opre Roma Srbije.
Kopredsedavajuća organizacija smo Nacionalne Koalicije za okončanje dečijih brakova i Alijanse protiv diskriminacije Roma i nalazimo se u registru Ministarstva omladine i sporta kao udruženje mladih.
Udruženje ima izuzetnu saradnju sa institucijama u Pirotu, sa kojima su zajednički kreirane javne politike za unapređenje položaja Roma i Romkinja i strateška dokumenta i oformljeni lokalni timovi sa ciljem jačanja multisektorske saradnje.
U saradnji sa institucijama izrađeni su sledeći dokumenti:
- Lokalni akcioni plan za ekonomsko osnaživanje Romkinja u Pirotu
- Lokalni akcioni plan za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Pirotu
- Strategija za unapređenje položaja žena
Udruženje je imalo predstavnike u radnim grupama tokom izrade sledećih dokumenata:
- Strategija za bezbednost
- Strategija za mlade
- Lokalni akcioni plan za decu
Udruženje građana Ternipe ima izuzetnu saradnju sa svim medijima na lokalu, kroz koju su realizovane emisije na romskom na lokalnom radiju Plus i Televiziji Pirot. Sarađujemo sa nevladinim organizacijama iz Pirota i mnogo njih širom Srbije.
Najvažnija dostignuća Udruženja građana Ternipe su:
- Mladi Romi u akciji - među 10 najboljih volonterskih akcija programa Mladi su zakon, čiji su učesnici nagrađeni studijskom posetom Briselu, Evropskoj komisiji i EU Parlamentu;
- Sertifikat ‘’Pouzdana organizacija’’ za uspešno poslovanje, koji izdaje Company Wall Business.
Aktivnosti koje organizacija sprovodi sa ciljem prevencije diskriminacije:
U partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), u okviru programa ,,Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji'', realizujemo projekat ,,Preduzimanje akcije protiv diskriminacije i netolerancije prema Romima u Srbiji'' čiji deo je kampanja ,,Upoznaj, ne sudi!''.
U saradnji sa Fondacijom za otvoreno društvo, udruženje je realizovalo projekat ‘’Odgovorno kroz život’’, na kome su obučeni vršnjački edukatori za temu diskriminacje; formirano po četiri mešovite grupe (romska i neromska deca) u četiri srednje škole u Pirotu. Cilj ovog projekta je bio upoznavanje neromske zajednice sa romskom zajednicom, radi sprečavanja diskriminacije; grupe su organizovale radionice za vršnjake u školi, a teme su bile diskriminacija, rani brakovi i obrazovanje.
Obuka iz oblasti prevencije diskriminacije i nasilja, realizovana kroz formiranje Forum teatra. Obuka je bila namenjena mladima od 15 do 30 godina iz osetljivih društvenih grupa, sa teritorije grada Pirota. Forum teatar je kasnije širom Srbije nastupao interpretirao slučajeve diskriminacije, kao i načine na koje može da se deluje na njeno suzbijanje.
Projekat ‘’Mladi protiv diskriminacije’’ u saradnji sa organizacijom ‘’Žene juga’’, uz finansijsku podršku Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije. U radionicama ‘’Mladi protiv diskriminacije’’ učestvovalo je 12 devojaka iz većinskog i romskog stanovništva.